Mateusz z Przemyśla sam wychowuje rodzeństwo. Potrzebna pomoc

Ostatnio w mediach zrobiło się głośno o 21-letnim Mateuszu z Przemyśla na Podkarpaciu. Chłopak po śmierci matki sam zajął się czwórką młodszego rodzeństwa. Mama Mateusza zmarła w sierpniu zeszłego roku na nowotwór, po kilku latach zmagania się z chorobą. Umierając poprosiła najstarszego syna o to, by po jej śmierci zaopiekował się pozostałymi dziećmi. Młody mężczyzna zakończył swoją edukację na poziomie gimnazjum, gdyż pomagał już wtedy chorej matce. jej ówczesny partner, ojciec najmłodszych dzieci, kiedy dowiedział się o jej chorobie, porzucił rodzinę. Mateusz stara się o przyznanie przez sąd statusu prawnego opiekuna dla rodzeństwa. Jak podaje portal Nowiny24.pl rodzina utrzymuje się z zasiłku o wysokości 1300 zł. Dzieci nie otrzymują 500+, ponieważ do tej pory sąd nie orzekł kto będzie prawnym opiekunem. Osoby, które chcą pomóc rodzinie mogą skontaktować się pod następującymi adresami i numerami telefonów: n.zietal@nowiny24.pl, tel. 691 453 903, rzeszow@fakt.pl, tel. 508 000 422.

pomoc500pluspodkarpacie

Jedzenie zamiast gotówki z 500 plus

Niektórzy rodzice nie radzą sobie z nagłym przypływem gotówki. Głównymi przyczynami jest ich uzależnienie od alkoholu i zaniedbywanie pociech. 26 dzieci z Podkarpacia w ramach programu 500 plus dostaje jedzenie, książki lub ubrania. Od 1 kwietnia do 1 lipca zarejestrowano 254 rodzin z całej Polski, które wydają pieniądze od państwa niezgodnie z przeznaczeniem. Wypłaty świadczenia wychowawczego zostają im wydawane w formie rzeczowej. Zaniedbań wobec dzieci na pewno jest więcej, dlatego władze apelują do bliskich i sąsiadów "niezaradnych życiowo" rodziców o zgłaszanie przypadków marnotrawienia pieniędzy. "Decyzje o zamianie świadczenia na bezgotówkowe podejmujemy tylko w najbardziej drastycznych przypadkach"- zastrzega Lucyna Kaplińska, kierownik sekcji świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku.

500plusdziecko

500+ od momentu poczęcia?

Klub Przyjaciół Życia wystąpił z pomysłem przyznania 500+ kobietom w ciąży. "W okresie prenatalnym dziecko rozwija się niezwykle dynamicznie, a jego potrzeby nie powinny być pomijane" - mówi Ewa Kowalewska, autorka petycji do premier Beaty Szydło. Pomoc finansowa ma dotyczyć głównie przypadków, gdy ciąża przebiega z komplikacjami lub u dziecka wykryto wadę rozwojową. Przyszli rodzice potrzebują wtedy dodatkowego wsparcia od psychologa oraz przekonania, że aborcja nie jest rozwiązaniem. Resort rodziny nie mówi "nie".

500plusdziecko