Syryjka ze ŚDM z kolejnym przesłaniem dla Polaków

Pamiętacie Ritę, młodą Syryjkę z Aleppo, która przyjechała do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży? Dziewczyna zdobyła ogromną sympatię Polaków po krótkim wywiadzie, jakiego udzieliła dziennikarzowi stacji TVN, w którym apelowała o modlitwę za nią i jej rodaków. Teraz za sprawą Dariusza Malejonka, założyciela i lidera zespołu Maleo Reggae Rockers, wiemy, że Rita po wizycie w Polsce wróciła do rodzinnej Syrii mimo toczącej się tam wojny, żyje i...ma dla nas kolejne przesłanie! Malejonek przyjechał do Aleppo z salezjańską misją Młodzi Światu, pod skrzydłami której znajduje się właśnie Rita. Nagrany przez niego apel młodej Syryjki umieścił na Facebooku. Warto się z nim zapoznać, nie pomijając opisu, w którym informuje o syryjskiej tragedii. Na jego profilu oprócz tego nagrania znajdziecie więcej filmów z Aleppo, które na pewno głęboko Was poruszą...

przesłanieRityzAlepposyriaŚDM2016

Papieskie golfy sprzedane! 250 tys. zł na pomoc Syryjczykom

W niedzielę zakończyły się licytacje papieskich samochodów. Trzy golfy, którymi papież Franciszek jeździł w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży, sprzedano w sumie za 253 tys. zł. Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup mobilnej kliniki, która poprawi jakość opieki medycznej w libańskim obozie dla uchodźców. Przebywający w Libanie Syryjczycy będą mogli skorzystac z zabiegów kardiologicznych oraz ginekologicznych. Częśc funduszy przeznaczonych zostanie na wyposażenie i odnowienie obiektów w Brzegach - "Dom Miłosierdzia" i "Dom Chleba".

papieskigolfpapieżFranciszekŚDM2016

Jak Kraków wypadł na ŚDM?

Światowe Dni Młodzieży już za nami. Pielgrzymi wracają do domów, a Kraków znów staje się tylko Krakowem ;) Skończyły się śpiewy i tańce w tramwajach czy nocne czuwania na rynku. Przyszedł więc czas podsumowań. Jak nasi zagraniczni goście oceniają pobyt w Polsce? Co spodobało im się najbardziej? Większość dziennikarzy i pielgrzymów doceniło przede wszystkim niepowtarzalną atmosferę miasta. Kraków najczęściej określano jako piękny, przyjazny i czysty. Wielu wspominało też o gościnności i życzliwości naszych rodaków. Polskie przysmaki i alkohole również przypadły im do gustu :) Co najważniejsze, było bezpiecznie - policja podaje, że obyło się bez poważniejszych interwencji. Kraków chyba sprostał zadaniu, co myślicie? ;)

ŚDM2016

Andrzej Duda odpowiada na zarzuty obrażenia Papieża

W trakcie czwartkowego powitania Papieża przez Andrzeja Dudę na Wawelu, doszło do sytuacji, podczas której po czerwonym dywanie szedł tylko prezydent, a Głowa Kościoła obok, po płytkach. Wielu komentujących uważa ten szczegół za fauz pas popełnione przez Dudę i oskarża o ogromną gafę, która nie powinna zdarzyć się komuś na tak wysokim szczeblu dyplomatycznym. Inni twierdzą, że sytuacja wynikła ze znanej wszystkim skromności Franciszka. Prezydent odniósł się do zdarzenia za pośrednictwem Twittera, odpowiadając, choć lakonicznie, na komentarz jednego z użytkowników serwisu: "But who is walking first?" Co myślicie na temat rozpętanej w Internecie burzy wokół przywitania Papieża przez Andrzeja Dudę?

ŚDM2016AdrzejDuda

Rok i miejsce następnych ŚDM

Dziś ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży i ostatni dzień pobytu Papieża w Polsce. Podczas Mszy Posłania w Brzegach, która kończyła tegoroczne ŚDM w Krakowie, Papież Franciszek ogłosił rok i miejsce następnych. Gospodarzem kolejnych Światowych Dni Młodzieży roku będzie niespełna 4-milionowe państwo. Wierni z całego świata w 2019 roku spotkają się w Panamie.

ŚDM2016ŚDM2019

Zobacz, co działo się podczas 4. dnia Światowych Dni Młodzieży

Trzeci dzień wizyty Papieża w Polsce był "skoncentrowany na kwestiach cierpienia, bólu i krzywdy"- jak wyjaśniał rzecznik Watykanu. Odmienny charakter ŚDM wynikał m.in. z wizyty Franciszka na terenie byłego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz. Po spotkaniu z byłymi więźniami obozu, Ojciec Święty wpisał się do księgi pamiątkowej: "Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”. Po południu razem z premier Beatą Szydło odwiedził chore dzieci w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcy w Prokocimiu. Wieczorem na Błoniach odbyła się Droga Krzyżowa, której przewodniczył, a na zakończenie dnia przemówił do wiernych z Okna Papieskiego. Mimo poważnego tonu wczorajszego dnia, pielgrzymi z całego świata nie zapomnieli także o radości przeżywania ŚDM. Kraków jest teraz tak serdeczny, że nie pamiętamy o słowach przestróg złośliwych polityków. Ludzie w tych dniach jednoczą się, zapominając o wszystkich uprzedzeniach. Zobaczcie to w naszej galerii!

ŚDM2016

Co dziś wydarzy się na Światowych Dniach Młodzieży?

Sobota to już 4. dzień wizyty Papieża Franciszka w naszym kraju. Jesteście ciekawi, gdzie dziś będziecie mogli zobaczyć Ojca Świętego? Dwa najważniejsze punkty dzisiejszego dnia to wizyta Franciszka w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Msza Święta w Sanktuarium Jana Pawła II. Na godzinę 13 planowany jest obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów, w tym także z Polski. Papież na Campusie Misericordiae ma zjawić się o godzinie 19, gdzie po upływie pół godziny ma odbyć się czuwanie z młodzieżą. Jutro już ostatni dzień Światowych Dni Młodzieży.

ŚDM2016

Nazwy małopolskich miejscowości w ustach pielgrzymów

Ludzie z całego świata licznie przybyli do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wielu, co oczywiste, przed przyjazdem do Polski nauczyło się kilku zwrotów w naszym ojczystym języku. Pielgrzymi nie przypuszczali jednak, że z okazji ich wizyty będziemy chcieli zobaczyć, jak radzą sobie z...nazwami małopolskich miejscowości! Zdradzimy, że o Zakopanym słyszeli wszyscy, ale o Niedzicy i Czorsztynie już nie. Zobaczcie, jak wyglądały ich zmagania! Uśmiech od razu pojawia się na ustach, czyż nie? :) Dodamy, że film został przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i jest kolejnym elementem kampanii pod hasłem „Młodość to stan ducha”.

ŚDM2016

Zobacz, co się działo podczas 3. dnia Światowych Dni Młodzieży

Drugi dzień wizyty Ojca Świętego w Polsce za nami. Rano Papież Franciszek udał się do szpitala, gdzie przebywa kard. Macharski. Następnie na Jasnej Górze, o godzinie 10.30, odprawił Mszę Świętą z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Po powrocie do Krakowa, na Błoniach, pielgrzymi z całego świata oficjalnie powitali Papieża. Na koniec dnia Franciszek ponownie spotkał się z młodzieżą przy Franciszkańskiej 3. Zobaczcie galerię z tego dnia!

ŚDM2016ŚwiatoweDniMłodzieży

Młoda Syryjka na ŚDM: "Po prostu się za nas módlcie"

"Nie jest bezpiecznie, ale tam żyjemy, nie mamy innego wyboru. Módlcie się za nas"- na krakowskim rynku do kamery TVN24 mówiła młoda Syryjka, która z przyjaciółmi przyjechała do Polski świętować Światowe Dni Młodzieży. Krótkim wystąpieniem w telewizji skradła serca nawet niechętnie nastawionych do cudzoziemców Polaków :)

ŚDM2016

Kolejny dzień wizyty Papieża Franciszka w Polsce

To już trzeci dzień pobytu Papieża Franciszka w naszym kraju. Gdzie tym razem uda się Głowa Kościoła? Na dziś zaplanowana została wizyta w Auschwitz i obozie Birkenau, ale nie tylko. Około godziny 16 Ojciec Święty ma udać się do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu, gdzie spotka się z chorymi i ich rodzicami. O godzinie 18 z kolei, na krakowskich Błoniach, odbędzie się Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży z całego świata, której oczywiście będzie przewodniczył. Papieża nie zabraknie także w oknie przy Franciszkańskiej 3, z którego, zgodnie z tradycją, pozdrowi zgromadzonych przed nim wiernych. Jeśli jesteście ciekawi, gdzie jutro będzie można zobaczyć Papieża, koniecznie zapoznajcie się z dokładnym planem jego wizyty, który znajdziecie w jednym z poniższych linków.

ŚDM2016

Zobacz co działo się podczas 2. dnia Światowych Dni Młodzieży

W środę do Polski przyleciał Papież Franciszek. W Krakowie z tej okazji odbyło się wiele koncertów muzycznych, pielgrzymi bawili się na rynku i razem świętowali wielkie wydarzenie. Zgromadzeni przy ul. Franciszkańskiej 3 zgodnie z planem w oknie papieskim mogli zobaczyć Papieża Franciszka, który potem wygłosił krótkie przemówienie. Zobaczcie galerię zdjęć z wczorajszego dnia!

ŚDM2016ŚwiatoweDniMłodzieży

"Boże, ci których kocham, nie zasłużyli na to wszystko"- pisał Maciej, o którym Papież Franciszek mówił z okna

"Studiował grafikę i zostawił swoją pracę, żeby stać się wolontariuszem ŚDM. To on przygotował wszystkie projekty, obrazy świętych patronów, odznaki pielgrzyma, które tak pięknie ozdabiają miasto. W tej swojej pracy odnalazł swoją wiarę. W listopadzie zdiagnozowano mu raka. Lekarze nie mogli zrobić nic"- powiedział Papież z okna przy ul. Franciszkańskiej 3. Historii Macieja Szymona Cieśli poświęcił większość czasu wczorajszego spotkania z wiernymi. Młody grafik do Komitetu Organizacyjnego ŚDM trafił we wrześniu 2014 roku dzięki ogłoszeniu na uczelni. Był projektantem komunikacji wizualnej po krakowskiej ASP. Jego kampanie możemy podziwiać na rynku Australii, Brazylii, Indii, Meksyku, Rosji i Wielkiej Brytanii. Kłopoty z kolanem zaczęły się we wrześniu 2015 roku. Zaczął chodzić o kulach i "wyglądał jak Dr House"- mówi jedna z wolontariuszek. Kiedy pracę przeniósł do domu, nastąpiły przerzuty do płuc. "Szybko zmienia się życie i priorytety... i jak mamy najróżniejsze marzenia. Jedni marzą o karierze i sławie, awansie, nowej pracy, wielkim majątku, czy nawet o tym, by największa impreza tego roku w Krakowie (ŚDM) okazała się sukcesem... Ja od 150 dni marzę o jednym... Chciałbym po prostu żyć. PS. Boże, ci których kocham, nie zasłużyli na to wszystko. Nie mam prawa oczekiwać od Ciebie cudu, ale dziś Cię o niego błagam" - napisał w maju na Facebooku Maciej. Zmarł 2 lipca.

ŚDM2016

ŚDM: myśleli, że są na koncercie satanistycznego zespołu

Przed Świątynią Opatrzności w Warszawie odbyły się koncerty zorganizowane z myślą o pielgrzymach Światowych Dni Młodzieży. Zagrała Arka Noego i Wiarygodni z Międzynarodowej Wspólnoty Shalom, po czym na scenę weszli muzycy z 2Tm2,3 (zespół powstał 20 lat temu w wyniku spotkania się muzyków polskiej sceny alternatywnej- Acid Drinkers, Flapjack, Armia, Houk). Nazwa formacji nawiązuje do 3 wersu z 2 rozdziału drugiego listu św. Pawła do Tymoteusza. Teksty piosenek w większości zaczerpnięte zostały z Biblii. Ze zrozumieniem przesłania utworów problemy mieli obcokrajowcy, którzy myśleli, że są na koncercie zespołu satanistycznego. Podobno niektórzy Polacy byli takiego samego zdania. Obejrzyjcie nagranie z występu i sami oceńcie, czy na twarzach księży maluje się oburzenie, czy radość przeżywania ŚDM :)

ŚDM2016muzyka

Historia krzyża na Giewoncie

W najbliższych dniach w Polsce odbywa się chyba jedno z największych wydarzeń religijnych od ostatnich pielgrzymek Jana Pawła II, dlatego chcemy przybliżyć wam historię krzyża na Giewoncie. Pierwszy pomysł postawienia go na jednym z tatrzańskich szczytów padł bardzo dawno temu, bo aż 116 lat temu. Plan został zrealizowany rok później, a poświęcenie krzyża nastąpiło 19 sierpnia 1901 roku przez ks. kanonika kanclerz Władysława Bandurskiego, przy obecności około 300 osób.

ŚDM2016GiewontHistoriaPolski

Dziś początek Światowych Dni Młodzieży

Długo wyczekiwany przez organizatorów i pielgrzymów z całego świata dzień w końcu nadszedł - rozpoczynają się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, które potrwają do 31 lipca. Po południu o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach odbędzie się Ceremonia Otwarcia i Msza Święta pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Dzisiaj także zostanie otwarte Centrum Powołaniowe i rozpocznie się Festiwal Młodych, w ramach którego odbywać się będą różnorodne koncerty, wystawy, warsztaty, wydarzenia sportowe czy teatralne. Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i wszystkie uroczystości będą miały bezpieczny przebieg. A już jutro do Polski przyleci papież Franciszek! Jesteście ciekawi, gdzie się uda, co zobaczy? Sprawdźcie poniższe linki.

ŚDM2016KrakówpapieżFranciszek

ŚDM: zagrożenie terrorystyczne

Dzisiaj rano przy ul. Starowiślnej w Krakowie saperzy zabezpieczyli podejrzany pakunek. Podejrzewano, że paczka zawiera ładunek wybuchowy. Ze względów bezpieczeństwa ewakuowano siedem osób i wstrzymano ruch tramwajowy w okolicach ul. Dietla. Interwencje służb były konieczne. Od środy mamy w Polsce ogłoszone dwa stopnie alarmowe: jeden dla zagrożeń terrorystycznych, drugi dla cyberataków. Według wyników najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS, aż 70% Polaków obawia się ataku terrorystycznego podczas wizyty Papieża Franciszka w Krakowie. Tymczasem Biuro Prasowe Watykanu komunikuje: "Działania polityczne wzniecają w Polsce strach przed muzułmanami i imigrantami". Temat uchodźców zostanie prawdopodobnie poruszony przez Franciszka podczas jednego z wystąpień w naszym kraju. Czy postawy ksenofobiczne Polaków mogą doprowadzić do niebezpiecznego ataku paniki?

ŚDM2016

Krakowskie ZOO za darmo podczas ŚDM

Oficjalne rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży już jutro! Ci z Was, którzy przebywają od 26 do 31 lipca w Krakowie, mogą bezpłatnie odwiedzić tutejszy Ogród Zoologiczny! Decyzję w tej sprawie podjął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Co Wy na to? Przypominamy, że niedawno do krakowskiego ZOO zawitały pingwiny ;) Ciekawe jednak, ile zajmie nam dojazd...Podołają chyba tylko cierpliwi :)

ŚDM2016KrakówZOO

Utrudnienia na drogach podczas Światowych Dni Młodzieży!

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie i okolicach poruszanie się samochodami będzie utrudnione. 29 lipca o godzinie 20:00 zamknięty zostanie zjazd na Węźle Bieżanów na S7C w kierunku Rybitw, cały odcinek S7C od Węzła Bieżanów do ul. Śliwiaka, dwa skrajne pasy na odcinku Węzeł Bieżanów- Węzeł Wieliczka w kierunku Katowic oraz odcinek DK94 od skrzyżowania ul. Wielickiej z u. Teligi. Ruch samochodowy w tych miejscach będzie wstrzymany aż do końca 31 lipca. Dodatkowe utrudnienia napotkamy w sobotę 30 lipca w rejonie Węzła Łagiewniki. Przejazd Papieża Franciszka oraz delegacji rządowych mogą utrudnić komunikację autostradą A4. Dodatkowe informacje znajdziecie w materiałach powiązanych.

ŚwiatoweDniMłodzieżyŚDM2016UtrudnieniaNaDrogach